Największe kradzieże dzieł sztuki w historii

Największe kradzieże dzieł sztuki w historii

Największe kradzieże dzieł sztuki w historii

Kradzież „Mony Lisy”

W 1911 roku kradzież „Mony Lisy” przez Włocha, Vincenza Peruggię, wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów. Obraz został skradziony z Luwru, a Peruggia ukrył go przez dwa lata, twierdząc, że chce sprzedać go do włoskiego muzeum. Ostatecznie, gdy zauważył, że nie ma na to szans, postanowił oddać obraz w ręce władz włoskich.

Wcześniej jednak, w 1913 roku, aż trzy osoby podjęły próbę kradzieży tego samego dzieła sztuki. Wszyscy zostali szybko ujęci przez ochronę muzeum.

Kradzież brylantów korony

W 1671 roku z Tower of London skradziono brylanty korony angielskiej. Złodzieje przecięli kraty okna w komnacie, gdzie przechowywano klejnoty, i wydostali się na zewnątrz za pomocą liny. Brylanty nigdy nie zostały odnalezione, choć podejrzewa się, że zostały sprzedane poza granicami Wielkiej Brytanii.

W wyniku kradzieży doszło do zmiany procedur bezpieczeństwa w Tower of London i stworzenia specjalnej izby, w której przechowywane są klejnoty koronne.

Kradzież królewskich koronek

W 2018 roku z katedry w Strängnäs w Szwecji skradziono parę koronek używanych podczas koronacji Karola IX i jego żony Krystyny. Złodzieje ukradli je podczas dnia otwartego, kiedy kościół był otwarty dla zwiedzających. Koronki nigdy nie zostały odnalezione, a na ich poszukiwanie wydano międzynarodowy list gończy.

Dochodzenie w sprawie kradzieży trwało ponad rok, ale do tej pory nie udało się ustalić tożsamości sprawców.

Kradzież dzieł z Luwru

W 1990 roku z Luwru skradziono m.in. diament „Regent” oraz obrazy „Krzyk” i „Święta Trójca”. Złodziejom udało się przedostać do muzeum poprzez wentylację i wykorzystując specjalne narzędzia przeciąć kraty w oknie. Dzieła sztuki zostały znalezione dopiero po dwóch latach, ukryte w piwnicy jednego z domów w Paryżu.

W wyniku kradzieży doszło do zmiany procedur bezpieczeństwa w Luwrze oraz do powstania specjalnego systemu monitoringu.

Kradzież z Gardner Museum

W 1990 roku w muzeum Isabelli Gardner w Bostonie skradziono m.in. obraz „Burza nad Galileą” Rembrandta, a także dzieła Vermeera i Degasa. Złodzieje przebrani za policjantów przeprowadzili skomplikowaną akcję, podczas której udało im się obezwładnić ochronę i ukraść cenne dzieła sztuki.

Dotychczas nie udało się odnaleźć skradzionych obrazów ani złodziei. Kradzież zainspirowała twórców filmu „Złodzieje”, którego fabuła opiera się na tej właśnie historii.

Powyżej przedstawiono największe kradzieże dzieł sztuki w historii. W wyniku tych zdarzeń wiele muzeów wprowadziło dodatkowe procedury bezpieczeństwa oraz systemy monitoringu, aby zapobiec kolejnym kradzieżom.