W 1911 roku kradzież „Mony Lisy” przez Włocha, Vincenza Peruggię, wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów. Obraz został skradziony z Luwru, a Peruggia ukrył go przez dwa lata, twierdząc, że chce sprzedać go do włoskiego muzeum. Ostatecznie, gdy zauważył, że nie ma na to szans, postanowił oddać obraz w ręce władz włoskich.
Wcześniej jednak, w 1913 roku, aż trzy osoby podjęły próbę kradzieży tego samego dzieła sztuki. Wszyscy zostali szybko ujęci przez ochronę muzeum.
W 1671 roku z Tower of London skradziono brylanty korony angielskiej. Złodzieje przecięli kraty okna w komnacie, gdzie przechowywano klejnoty, i wydostali się na zewnątrz za pomocą liny. Brylanty nigdy nie zostały odnalezione, choć podejrzewa się, że zostały sprzedane poza granicami Wielkiej Brytanii.
W wyniku kradzieży doszło do zmiany procedur bezpieczeństwa w Tower of London i stworzenia specjalnej izby, w której przechowywane są klejnoty koronne.
W 2018 roku z katedry w Strängnäs w Szwecji skradziono parę koronek używanych podczas koronacji Karola IX i jego żony Krystyny. Złodzieje ukradli je podczas dnia otwartego, kiedy kościół był otwarty dla zwiedzających. Koronki nigdy nie zostały odnalezione, a na ich poszukiwanie wydano międzynarodowy list gończy.
Dochodzenie w sprawie kradzieży trwało ponad rok, ale do tej pory nie udało się ustalić tożsamości sprawców.
W 1990 roku z Luwru skradziono m.in. diament „Regent” oraz obrazy „Krzyk” i „Święta Trójca”. Złodziejom udało się przedostać do muzeum poprzez wentylację i wykorzystując specjalne narzędzia przeciąć kraty w oknie. Dzieła sztuki zostały znalezione dopiero po dwóch latach, ukryte w piwnicy jednego z domów w Paryżu.
W wyniku kradzieży doszło do zmiany procedur bezpieczeństwa w Luwrze oraz do powstania specjalnego systemu monitoringu.
W 1990 roku w muzeum Isabelli Gardner w Bostonie skradziono m.in. obraz „Burza nad Galileą” Rembrandta, a także dzieła Vermeera i Degasa. Złodzieje przebrani za policjantów przeprowadzili skomplikowaną akcję, podczas której udało im się obezwładnić ochronę i ukraść cenne dzieła sztuki.
Dotychczas nie udało się odnaleźć skradzionych obrazów ani złodziei. Kradzież zainspirowała twórców filmu „Złodzieje”, którego fabuła opiera się na tej właśnie historii.